Nejlepší cesta za rekonvalescencí: Přírodní odpočinek u břehů Norska

Nabrat nové síly nebo si jen tak odpočinout. To byla vize, s níž přišel norský atelitér Snøhetta, který na břehu moře postavil dvě venkovní budovy.

Princip je jednoduchý. V Oslu se v jako každém jiném velkém městě nachází nemocnice, v níž se léčí pacienti. Tito pacienti, kteří dosáhnou bodu, kdy už nebudou potřebovat pravidelný dohled a péči, se budou moct vydat k nedalekému přírodnímu obydlí, kde dokončí svou léčbu.

Jedná se o princip rekonvalescence, s nímž jsme se zatím ještě jinde nesetkali. Snøhetta toužila po spojení lidského ducha s přírodou a venkovní krásy jsou přesně ty, které člověk potřebuje, má-li se plně zotavit.

Kdo však nemocný nebude, ten už předem smutnit nemusí. V současné době jsou sice postaveny pouze dvě budovy, avšak budoucnost přinese i zásadní zlom, díky němuž se vztyčí několik dalších útulných příbytků, v nichž přes noc sklopí hlavu i unavení turisté.

Porovnáme-li si tyto chatky s nemocnicí, všimneme si, že jsou jednoduše zařízené, preferují minimalistické tvary a dřevěné prvky. V žádné z nich však nechybí příjemné lůžko, úložné prostory, nějaké zateplení a také elektrické osvětlení.

 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty