Administrativní centra mění podobu města

Bývala to často nevzhledná zákoutí nebo proluky, které zarůstaly travou a často byly plné odpadků. Stávaly tam budovy, které zrovna nebyly ozdobou města. Teď tam rostou administrativní centra, která do středu města vrací život a podnikání.  

 
Za exotickými názvy jako jsou Florentinum, Quadrio nebo Aviatica se skrývají nová administrativní centra, která se staví v jádru Prahy nebo v jeho nejbližším okolí s novou intenzitou. Výrazně mění podobu vnitřního města a přinášejí nové možnosti pro podnikání.
Praha má aktuálně 2,9 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch. Letos jich má ještě dalších 190 tisíc metrů přibýt. Je to dobrá zpráva pro všechny nájemce: mohou vybírat z větší nabídky a také o ceně se dá díky tomu lépe jednat. Na druhou stranu, ani developeři se o svůj byznys nebojí – v české metropoli se staví rychleji než třeba v Londýně.
Vyplývá to z údajů, které loni v září uveřejnila mezinárodní realitní společnost Cushman& &Wakefield; na Prahu připadlo ve výstavbě 290 tisíc metrů čtverečních, v Londýně se přitom rozestavělo jen něco kolem sta tisíc metrů čtverečních. Také letošní rok vypadá podle této společnosti velmi nadějně. Zájem o investice do komerčních ploch v Česku výrazně stoupá. Mohly by dosáhnout až 1,4 miliardy eur (víc jak 38 miliard korun), meziroční nárůst by tak činil 40 procent.
„Tento trend nastartoval už loni. Česká republika se tak z pohledu zahraničních investorů dostala zpět na investiční mapu,“ říká Jiří Fousek z C&W s tím, že investoři budou cílit hlavně na kanceláře.
 
ČESKÝM REKORDMANEM JE FLORENTINUM 
Největší plochu kanceláří v ČR nabízí v současné době pražské Florentinum. Do administrativního centra investovala společnost Penta 4,3 miliardy korun, celkem má 43 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Spolu s obchody – na počátku března se letos otevřela obchodní pasáž spojující ulice Na Poříčí a Na Florenci – se toto číslo šplhá až na 56 tisíc.
Florentinum zabralo jednu z mála volných ploch v centru metropole, vzniklo na místě bývalého Rudého práva a z jedné strany je výhled na Masarykovo nádraží, z druhé pak na obchodní dům, jenž byl z architektonického hlediska vrcholem předválečné architektury, Bílou labuť.
I přes ohromnou rozlohu Florentina bylo už na počátku dubna pronajato téměř 70 procent kanceláří, podle zástupců investora jsou všechny tyto prostory, pokud jde o vybavení, na stejné úrovni. Místnosti v nejvyšším patře pak mají výhled na Pražský hrad. Neztratilo se přitom ani „lidské měřítko“, kdy se v rušném centru Prahy vytvořila i klidová zahrada, v níž je možno posedět, odpočinout si. 
 
PŘIBUDOU DALŠÍ OBJEKTY 
Na podzim bude v metropoli dokončeno další multifunkční centrum Quadrio, které vyrostlo po mnoha letech neustálých změn majitelů, projektů i vlastního jména vedle obchodního domu My na Národní třídě. Na kanceláře je v něm pamatováno 16 tisíci metry čtverečními. Jeho investorem je skupina CPI.
Quadrio dosáhlo počátkem března svého nejvyššího bodu nad zemí, 35 metrů. Komplex se skládá do tvaru čtyřlístku díky šesti budovám. Unikátní půdorys spolu s nadstandardním poměrem prosklené plochy fasády umožňuje maximálně využít pracovní prostor bez hluchých míst. A na nedostatek světla si rozhodně nikdo nemůže stěžovat.
Jen pár metrů od stanice metra Florenc, v Klimentské ulici, si pak už brzy budou moci zájemci pronajmout modernizované kanceláře v administrativní budově Praha City Center. Sedmipodlažní objekt získal nový vlastník realitní fond CCP III za 1,4 miliardy korun a plánuje jeho celkovou rekonstrukci. Zatím je v Klimentské 18 tisíc metrů kanceláří.
Budovy s kancelářemi se začínají také stavět v Praze 5 – administrativní objekt Aviatica bude mít 27 tisíc metrů k pronájmu, v Praze 8 to bude zase Meteror C, Nová Palmovka a Corso Court. 
 
PŘEDNOST MÁ SOUKROMÍ 
„Rozhodně nechci být zaměstnaný u firmy, která pořád dává přednost takzvaným kancelářím open space. V otevřeném prostoru se stovkou zaměstnanců se prostě nemůžu soustředit,“ říká Jan Souček, jehož zaměstnavatel naštěstí zareagoval na nejnovější trend zařizování kanceláři. A tak zatímco ještě před čtrnácti lety byl open space vítanou novinkou, dnes se sází na soukromí pracujících. Kreativní prostory se stávají běžnou součástí kanceláří. Nechybí společenské místnosti, relaxační zóny.
Podobně postupovala i mezinárodní poradenská společnost DTZ, která na víc jak 700 metrech čtverečních otevřela svou novou centrálu v pražském Florentinu. Zaměstnanci tak mohou využívat hned několik relaxačních zón, společnou kuchyň, jídelnu, prostory pro týmové porady. Designéři pamatovali i na sportovní mobiliář, množství zeleně i izolovanější zákoutí pro ty, co potřebují k práci větší klid.
 
PRAŽSKÝ KANCELÁŘSKÝ TRH 
• Od ledna do března si v metropoli pronajaly fi rmy celkem 67 400 metrů čtverečních kanceláří. 
• Neobsazeno bylo v prvním čtvrtletí 153 500 metrů čtverečních kancelářských prostor. 
• Za kanceláře v centru Prahy platí fi rmy 19–20 eur měsíčně (521 až 549 korun), na okrajích města se cena dlouhodobě pohybuje mezi třinácti a čtrnácti a půl eury (357 až 398 korun).
 
 

 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty