ESO travel láká na cestu kolem světa s Jiřím Kolbabou

Čtvrtý ročník unikátní cesty kolem světa speciálně upraveným boeingem, kterou pořádá cestovní kancelář ESO travel, bude ve znamení novinek. Nejenže se klienti během února a března 2015 podívají do nových destinací, ale navíc je bude na cestě doprovázet Jiří Kolbaba, známý cestovatel a fotograf. O detailech cesty jsme hovořili s ředitelem ESO travel Tomášem Cikánem.

 
Cestu pořádáte již počtvrté. V čem bude jiná, než v předchozích letech? 
Koncept cesty se osvědčil, a proto není důvod jej měnit. Na poslední cestě byla dokonce plná třetina cestovatelů tzv. „repeaters”, tedy klientů, kteří jeli na Cestu kolem světa již podruhé. To pro nás bylo největším zadostiučiněním, že tento způsob cestování kolem světa má smysl. Hlavní letošní novinkou je tedy účast světoběžníka Jirky Kolbaby. A samozřejmě nová trasa tak, abychom cestu mohli nabídnout klientům, kteří s námi již cestovali v minulých letech. 
 
Říkáte, že s vašimi klienty poletí také známý cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba. Jaká bude jeho role? 
Jirka Kolbaba je řekněme takový společenský bonus. Nebude pracovat jako klasický průvodce, od toho tam budou tři naši nejlepší průvodci. Jirka Kolbaba je zkušený fotograf, takže bude k dispozici každému, kdo bude chtít poradit s focením. A že na cestě bude rozhodně co fotit. Nad rámec programových výletů a aktivit bude klientům nabízet možnost vyrážet za focením ve dne i v noci na zajímavá a neobvyklá místa. Jeho hlavní role ale bude společenská. Díky tomu, že projel více než 130 zemí světa, je studnicí zážitků a historek. Takže věříme, že výrazně přispěje ke specifické atmosféře na této unikátní cestě. 
 
Kudy povede trasa cesty a jaké perličky (či jaká „nej“) na účastníky čekají? 
První zastávkou bude Karibik, konkrétně Jamajka. Místní pohoda, rytmy a rum se nejlépe vychutnávají na výletě katamaránem podél ostrova. Dále pokračujeme svým letadlem do Panamy, kde proslulý kanál slaví 100 let od otevření. Dalším cílem je brazilské Rio de Janeiro, kde naše klienty přivítá socha Krista, a hotel je přímo na legendární Copacabaně. Návštěva Jižní Ameriky by nebyla kompletní bez zastávky na právě probíhajícím vinobraní v argentinské Mendoze. Sen pokračuje na magickém Velikonočním ostrově, jehož sochy Moai jsou jednou z velkých záhad. Po první části cesty si účastníci zaslouží pořádný odpočinek. Pro ten je nejvhodnějším místem Bora Bora. Je možné zde relaxovat v neskutečně tyrkysové vodě přímo u vodní vily nebo si vyjet na výlet a zaplavat si s rejnoky a malými žraloky. Po vydatném odpočinku nás čeká tajemná neznámá země v podobě Nové Kaledonie. V srdci vyprahlé Austrálie cestovatele ohromí červený monolit Ayers Rock/Uluru. Po tomto přírodním monumentu následuje neméně monumentální výtvor lidského umu – chrám Borobudur na indonéské Jávě. Na závěr navštívíme Vietnam. Obdiv k pracovitosti vietnamských obchodníků bude doplněn respektem k historii a kráse země odkud pochází. Závěrečný let do Prahy poslouží k rekapitulaci a pocitu, že klienti nebyli na cestě 25 dní, ale celé měsíce.
 
Shodneme se, že tento produkt patří k tomu nejluxusnějšímu, co je na českém trhu nabízeno. Není v této souvislosti 60 účastníků poněkud vysoké číslo? Dá se i při tomto počtu zaručit tak vysoký nadstandard?
Je a není. V USA, kde se obdobné cesty organizují, čítá počet klientů 80 i více. Naši klienti budou rozděleni do tří skupin po maximálně 20 osobách. Na výlety nikdy nevyjíždí všichni, takže počet osob ve skupince bývá spíše nižší. K dispozici však mají vždy luxusní autobusy, kde má každý pro sebe dvě sedačky. Takže i při tomto počtu je možné služby doporučit s pocitem individuálního přístupu. Ten začíná již při prodeji, pokračuje v poprodejní fázi i během zájezdu. Často se stává, že se klienti spontánně setkávají i po návratu z cesty.
 
Kdo jsou typičtí klienti vašich cest kolem světa? Předpokládám, že spíše mladší top manažeři…
Bylo pro nás velkým překvapením, že od první cesty se hlásí lidé, do kterých by to většina z nás na první pohled neřekla. Jedná se o manželské páry, které většinou vedou od revoluce své rodinné firmy. Nepůsobí, ani se nechovají nikterak okázale. Průměrný věk je mezi 50 až 70 lety. Tito lidé roky tvrdě pracují a váží si peněz, které vydělali, a umí si za ně také užívat života. Často si cestu kolem světa dávají jako dárek k životním jubileím nebo výročí sňatku. 
 
Lidé v tomto věku už ovšem často trpí jistými neduhy. Není pro ně návštěva 10 de- stinací během 25 dnů příliš velkou fyzickou zátěží? 
V rámci našich nadstandardních služeb je po celou dobu s výpravou lékař, který má s cestou velké zkušenosti. Navíc již před cestou lze diskrétně s tímto lékařem zkonzultovat zdravotní stav, a je tedy vždy připraven řešit potenciální situace a zdravotní komplikace. Během posledních tří let jich naštěstí bylo poskrovnu. 
 
Jak jde čtvrtý ročník cesty na odbyt? 
Nezačínáte narážet na to, že klientů, kteří si mohou takto luxusní produkt dopřát, je u nás přece jen omezené množství? Překvapivě ne. Jak jsem již zmínil, velká část klientů si tento způsob cestování zamilovala a jezdí opakovaně. Řada dalších chtěla jet v minulosti, ale nevycházelo jim to časově nebo se na trase objevily destinace, které již v minulosti navštívili. I proto se snažíme o neustálou inovaci trasy a hledání dalších vylepšení. Z důvodu unikátnosti pořádáme tuto cestu pouze 1x ročně, a to chceme zachovat i do dalších let.
Více informací na www.cestykolemsveta.cz 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty