Lanová dráha propojí významné části města v Amsterdamu

Hlavní město Nizozemska je nám známo svou krásou a mnoho lidí tedy také ví, že jej zdobí spousta vodních kanálů. S nápadem, jak se skrze ně poměrně bleskurychle dostat, příchází tamní ateliér UNStudio, který nad městem postaví půvabnou lanovou dráhu. 

Vše začalo tak trochu nenápadně, avšak nakonec byl daný plán odsouhlasen s velkým úsměvem na tváři. Holandsko je totiž významnou výletní destinací mnoha turistů, jímž tímto způsobem bude umožněno navštívit více památek v menším časovém sledu. 

Nizozemští architekti si berou inspiraci ze švédského Göteborgu, kde byla lanovka již vybudována. Vzhledem k tomu, že se tato metoda stala poměrně rychle oblíbenou, bylo jen otázkou času, než se jí ujme i někdo další. 

Předběžné návrhy nám říkají, že se lanová dráha nad městem potáhne v celkové délce do 1500 metrů, přičemž samotná cesta z jednoho konce na ten druhý zabere ani ne pět minut. 

Kapacita kabinek bude podobně jako všude jinde omezená hmotností, což nás odkazuje na číslo přibližně 32 až 37 pasažerů v jedné místnosti. 

Aby vůbec bylo možné tento plán provést, musí se napříč městem postavit tzv. podpůrné sloupy, které budou naši dráhu držet ve vzduchu. Ty budou vztyčeny za doprovodu nového moderního designu a poputují do výšky od 46 (což by měl být nejnižší bod) až do 136 metrů (nejvyšší). 

Kromě půvabné jízdy lanovkou si turisté budou smět užít i parádní výhled na město, které doposud vídali pouze ze země. Amsterdam je sám o sobě považován za jedno z nejatraktivnějších míst na celém světe, jež si zanechalo svou nevšední, avšak stále velice kouzelnou, krásu. Nabídka pohledu z ptačí perspektivy bude nenahraditelná. 

Jelikož se jedná o dlouhodobý projekt, můžeme očekávat rozkouskování na několik fází. Ta první (základní) bude zhotovena do roku 2025, druhá pak do roku 2040. 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty