Na úspory energie je dobré myslet před pořízením nemovitosti

Každý rok zvyšující se účty za energie dávno naučili obyvatele Česka šetřit s plynem, elektřinou, ale i vodou. Někdo si musí vystačit v bytě třeba s pouhou koupí úsporných žárovek nebo utažením kohoutku u topení, majitelé starších domů zase zateplují fasády, mění okna. Kdo si však chce pořídit nové bydlení, má cestu k úsporám jednodušší.  

 
Ve výhodě pak jsou vlastníci stavebních pozemků, protože si o celkové koncepci svého domu mohou rozhodnout sami. Navíc od roku 2016 budou pro vlastníky nemovitostí povinné energetické štítky a lépe se jistě bude prodávat dům s menší náročností na energie.
 
UMÍSTĚNÍ NA POZEMKU 
Ještě před započetím vlastní výstavby doporučují odborníci pečlivě zvážit umístění budoucí nemovitosti na pozemku. „Orientace delší strany domu by měla být od východu na západ. Na jižní stranu umístíme velká okna, na tu severní naopak co nejmenší. Dům by neměl mít ani složitý půdorys, obvykle doporučujeme jednoduchý obdélník bez zbytečných arkýřů, zapuštěných lodžií, které zvětšují ochlazovací plochu. Ideální je pultová střecha se solárními kolektory,“ říká stavař Jan Král, který se na energeticky úsporné stavby zaměřuje s tím, že jde vlastně jen o návrat k tomu, co naši předci dávno úspěšně vyzkoušeli.
 
ZIMNÍ ZAHRADA 
I když je tedy trendy mít co nejjednodušší tvar domu, neznamená to, že by si jeho vlastník nemohl pořídit třeba oblíbenou zimní zahradu. Naopak, stává se vyrovnávacím prostorem teplot mezi vnějškem a vnitřkem domu, podobně jako terasa nebo obývací pokoj, pokud jsou umístěné na jižní straně budovy. Jestliže zimní zahrada rovnou přechází v obývací pokoj, je nutné vyřešit větrání. Tepelně vyrovnávacím prostorem jsou i na severní stranu orientované místnosti jako garáž, WC, koupelna nebo i schodiště a vlastní vstup do domu. Jsou nenáročné na světlo, nemusí mít tak velká okna, minimalizujeme tak případné další tepelné ztráty. 
„Správné dispoziční řešení snižuje energetickou náročnost domu i bez pořízení tepelných čerpadel nebo rekuperace, řízeného větrání, které patří již k vyšším standardům. Co ohřeje slunce, není třeba vytápět elektřinou nebo plynem. Při přechodném období na jaře či na podzim zase příjemnou atmosféru udělá jen pár polínek v krbu. Je-li dobře postaven, stačí někdy vytopit i v zimě celý dům,“ upozorňuje Král. V tom případě musí mít ale dům i dobře udělané obvodové zdi, střechu a okna.
 
NEVYHOVUJÍCÍ OKNA 
Energetickou náročnost domu ovlivňuje obvodový plášť, který se staví z různých materiálů. Nejpoužívanější jsou cihly a keramické tvárnice vyrobené z jílu a hlíny. Tedy přírodních materiálů, které se musí kombinovat s dalším zateplením fasády. Vždy je finančně výhodnější pustit se do zateplování novostavby, než se dodatečně k tomuto kroku odhodlat. Většina systémů se dá aplikovat už při venkovní teplotě pět stupňů Celsia, nejde tedy o časově náročnou technologii, práce může zdržet snad jen vytrvalý déšť. 
Zapomínat samozřejmě nemůžeme ani na okna, která patří k tzv. obalové konstrukci domu. Okny také stále uniká nejvíce tepla. Podle odborníků nebudou do deseti let dnešní, byť nejmodernější okna, splňovat normy EU. „Trh už dnes nabízí nejen trojitá skla, ale i okna vyplněná čtyřmi skly, protože se propustnost okna počítá jako součet prostupu rámu a skla, vycházejí u nich nejlepší čísla. Nejvyšší třídu si zatím pořizují ale hlavně ekologicky smýšlející lidé nebo ti, kteří si dokáží spočítat návratnost takové investice,“ dodává stavař Král.
 
NÍZKOENERGETICKÉ BYTY 
Trojskla jako standard v nově postavených bytech ale nabízí dnes i řada developerů. Například projekt Zahrada v Lysé nad Labem. V nízkoenergetických bytových domech Jasmín a Modřín navíc funguje i rekuperace, řízená výměna vzduchu, která také výrazně snižuje náklady na energie. Za 3+kk o výměře 77 metrů čtverečních tady zájemce zaplatí necelých dva a půl milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. 
Byty v nízkoenergetických domech nabízí i stavební společnost Trigema v pražských Letňanech v projektu 2 Barevné Letňany, v domech postavených z pálených cihel, s okny s trojskly a s řízenou výměnou vzduchu. „Zatímco dřívější stavební projekty počítaly s výměnou vzduchu skrz netěsnosti oken, moderní byty v nízkoenergetických domech jsou téměř hermeticky uzavřeným systémem. O dostatečnou výměnu vzduchu se proto stará vzduchotechnický systém,“ láká společnost zájemce o moderní bydlení.
 
JAK REKUPERACE FUNGUJE 
Díky tepelné rekuperaci dochází k ohřevu čerstvého vzduchu vzduchem odpadním a zamezuje se tak tepelným ztrátám vzniklým větráním. Teplo, které vzniká v bytě tak zůstává uvnitř, a zvenku přichází čerstvý vzduch předehřátý na příjemnou teplotu. Každá rekuperační jednotka má i přidaný systém elektrického ohřevu, který bohatě stačí na vytápění nízkoenergetického bytu s minimální spotřebou energie. Výkonná vzduchotechnika s rekuperačními jednotkami vymění během hodiny nejméně deset procent objemu vzduchu bytu. Během deseti hodin se tak kompletně vymění vzduch v bytě, což pozitivně ovlivňuje kvalitu vzduchu ať už z hlediska obsahu oxidu uhličitého, pachů, nebo vzdušné vlhkosti. V bytě jsou navíc dvě odděleně nastavitelné větve – jedna zajišťuje odvod vzduch z kuchyně, druhá ze zbytku bytu. Je tedy možné zvýšit např. odvod kuchyňských par během vaření a současně nechat na minimu větrání zbytku bytu. Systém je nehlučný – v bytech nejsou ventilátory, samotné vzduchotechnické zařízení je umístěné na střeše každého domu. Byty 3+kk se v projektu 2Barevné Letňany, který získal ocenění v soutěži „Nejlepší z realit – Best of Realty“ dají pořídit už od 3 241 865 Kč. K nastěhování by měly být po skončení první fáze výstavby už letos v zimě.
 
 
TEPELNÉ ČERPADLO
 
Zvlášť majitelé nemovitostí si v posledních letech pořizují tepelná čerpadla, která využívají energie z obnovitelných zdrojů. Až 75 % energie, potřebné pro vytápění, odebírají tepelná čerpadla z tepla prostředí, které existuje všude kolem nás. A to i přesto, že tam člověk svými smysly žádné teplo necítí. Je to především sluneční teplo, nahromaděné ve velkém množství v půdě, ve spodní vodě a v okolním vzduchu. Vytápění tepelným čerpadlem znamená využití těchto obnovitelných zdrojů energie, které jsou téměř všude k dispozici. 
 
Prvotní investice není malá. Ceny tepelných čerpadel začínají u částky okolo 70 000 Kč. Navíc je třeba připočítat náklady na instalaci, které se liší podle jeho typu. Úspornost tepelného čerpadla je především v tom, že jeho příkon (potřeba elektrické energie) je nesrovnatelně nižší, než jeho výkon. Systém je schopen pokrýt až 75 % tepelných potřeb domu. Zbylou energii, např. při déle trvajících extrémně nízkých venkovních teplotách, je nutné dodat náhradním způsobem. Většinou to řeší zabudování malého elektrického kotle do systému. Montáž čerpadla sestává ze dvou základních částí: montáž vlastního čerpadla a instalace kolektoru. Tepelné čerpadlo je možno umístit kdekoliv v domě. Jejich provoz je velice tichý, srovnatelný s hlučností větší mrazničky. Nejčastější umístění je v kotelně nebo garáži, v dosahu rozvodu topení a elektrické přípojky 220 V. 
Instalace kolektoru závisí na typu. Typy vzduch/voda mají kolektor umístěn ve speciální skříni, kterou je možné umístit na stěnu domu nebo kamkoliv na zahradu. Existují i varianty s tzv. vnitřní instalací, kdy i kolektor je umístěn uvnitř domu, a vzduch je k němu přiváděn a odváděn rozvody. Takové čerpadlo je možné umístit i do domu bez pozemku. 
Instalace čerpadel systému voda/voda vyžaduje dostatečný vlastní zdroj vody a tzv. vsakovací vrt. Většinou se to řeší dvěma vrtanými studnami, vzdálenými od sebe nejméně 15 metrů. Instalace takového systému vyžaduje hydrogeologický posudek a rozbor vody, aby nedocházelo k zanášení čerpadla. 
Typ země/voda vyžaduje pro svůj kolektor buď dostatečně velký pozemek pro instalaci kolektoru plošně pod povrchem nebo místo pro hlubinné vrty. Plocha pro kolektory nebo počet a hloubka vrtů záleží na výkonu tepelného čerpadla a na místních geologických podmínkách.
 
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty