Právě se nacházíte:

Lidé mají zájem o větší byty

Už se nechtějí stěhovat za město, pořizují si i větší byty. Takové jsou současné požadavky mladých lidí a rodin na bydlení. Po letech se tak zájmy investorů do nových nemovitostí zcela proměnily.  

 
Podle odborníků mohou za růst poptávky po větších bytech i dlouhodobě nízké úrokové sazby u hypoték, růst důvěry spotřebitelů v dobře se vyvíjející ekonomické ukazatele, a nakonec i snaha vyměnit malý byt za větší kvůli rozrůstající se rodině. Podle čísel, která zveřejnila společnost Star Group (SG), zájem o nové byty stoupl loni v Praze oproti roku 2012 o deset procent. A to přesto, že se daň z přidané hodnoty (DPH) u nemovitostí zvýšila v roce 2013 o jedno procento. Jejich ceny totiž zůstávají stejné. Odborníci upozorňují na zajímavý vývoj. Při trvalé stagnaci cen totiž developeři zaznamenali i nový trend – více než dvojnásobný zájem o větší byty typu tři až čtyři plus kuchyňský kout. Naopak, tradičně oblíbené malé, startovací byty v prodeji oslabily. Stejný trend očekávají i letos. Také ceny zůstávají příznivé; pětiprocentní nárůst by měl být jen u nejzajímavějších projektů bydlení.
 
ROZRŮSTAJÍ SE RODINY 
Podle odborníků z realitního trhu dnes vyhrávají developeři, kteří přizpůsobili svoji nabídku poptávce. Silné věkové skupině lidí narozených v sedmdesátých letech minulého století se rozrůstají rodiny, ale roste i počet single, lidí žijících osamoceně, kteří chtějí bydlet v komfortním prostředí, ve velkých bytech. Už také delší dobu neplatí, že chtějí mladé rodiny z města pryč. Naopak, hitem se stávají bezpečné lokality s kompletní občanskou vybaveností uprostřed velkoměsta. Satelitním městečkům u Prahy, která tak hojně vznikala hned po roce 1989, tak zřejmě částečně odzvonilo. Satelity vyrostly často uprostřed polí, bez dostatečné infrastruktury, mnoha stavbám chybělo i základní architektonické cítění, nezapadaly do okolní krajiny, případně do stávající staré zástavby.
„Těžko bych skloubila práci s koníčky našeho staršího syna. Když k tomu přidáte jízdu autem do školy s tím mladším, byla volba jasná: začali jsme s manželem hledat větší byt, pokud možno v okolí domu, kde bydlíme teď. Nechceme ale už panel, důležité je pro nás i to, jestli bude v blízkosti nějaké zajímavé místo, kde bychom se všichni mohli věnovat svým sportovním zájmům jako je tenis nebo jízda na kole,“ říká mladá maminka Aneta Hrobková s tím, že přednost tak u nich dostane projekt s občanskou vybaveností, dobrou dostupností MHD, obklopený zelení. Mají naštěstí z čeho vybírat.
 
DESET TISÍC NOVÝCH BYTŮ 
Podle analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) developeři na konci loňského roku plánovali postavit v hlavním městě deset tisíc nových bytů. Problematické je to, že výstavba probíhá značně nerovnoměrně, nejintenzivněji se staví v páté, deváté a patnácté městské části.
„Kladem je, že bytová výstavba se odehrává v kompaktním městě, nikoliv jen za jeho hranicemi, čímž město narůstá do neúměrné šířky. Stěžejním ukazatelem pražského bytového fondu by ale mělo být, jak jsou jednotlivé bytové projekty obsazené,“ řekl k tomu primátor Tomáš Hudeček s tím, že se tak ukazuje, jak je Praha stále atraktivním městem pro život.
Údaj deset tisíc nových bytů, jež uvádí IPR, poněkud zpochybňují developeři i Český statistický úřad. Podle nich se ve statistice IPR objevily i ty byty, které se dlouhodobě nedaří prodat. 
Hotových bytů je v Praze nyní asi šest tisíc, tisícovka z nich patří mezi již zmíněné „ležáky“. Třetina z hotových bytů tvoří 2+kk, jež se prodávají za průměrnou cenu kolem 3,3 milionu korun, další třetina patří 3+kk s cenou za 5,5 milionu.
 
OPATRNOST PŘI VÝBĚRU 
Kvůli široké nabídce mají prodej ztížený i developeři. Dávno neplatí, že se celý projekt prodal ještě na papíře, před tím, než se vůbec koplo do země. Při výběru jsou Pražané obezřetnější. Chodí na opakované prohlídky, zkoumají dokumentaci a nebojí se smlouvat o ceně. Nejsilnější poptávka panuje během vlastní výstavby projektu. Podle Jana Kalaše dříve, především před ekonomickou krizí, byl velký zájem o byty na papíře, často i několik měsíců před zahájením výstavby. Dnes si chce klient byt jednak prohlédnout a zároveň mít jistotu, že bude dokončen. Zkušenosti mnoha developerů ukazují, že na papíře se prodá kolem dvaceti procent bytů, v průběhu výstavby padesát a po kolaudaci zbylých třicet procent. Výjimkou jsou však všechny pražské lokality s výhodným poměrem ceny, kvality a umístění.
Kupující se stali obezřetnějšími a neváhají si na prohlídku pozvat odborníky, kteří zhodnotí technické provedení stavby. Klienti mají také vyšší nároky na vnitřní vybavenost bytů, především u těch s větší plochou. Samozřejmostí se pro ně stávají dvě koupelny, výhodou je ještě jedna samostatná toaleta, samostatná prostorná šatna, pokud možno i s přirozeným osvětlením, chtějí také větší vstupní prostor hned za vchodovými dveřmi do bytu. Častěji také investují do parkovacího stání.
 
NOVÉ IMPULZY PRO DEVELOPERY 
Změny, kterými prochází zájem nových potenciálních investorů do bytových prostor, otevírá dveře také ke změnám přístupu jednotlivých developerských společností. Uspěje ten, kdo nabídne široký sortiment bytů, končí totiž doba, kdy bylo možno si vystačit jen s úzkou nabídkou malometrážních bytů. Úspěšným bude ten developer, který bude vedle startovacího bydlení nabízet v daleko větší míře také byty luxusní, s nadstandardním vybavením, v atraktivních lokalitách. Nabídka předních developerů pro nejbližší období ukazuje, že takovéto možnosti se budoucím zájemcům o byty už otevírají – mnoho nabízených projektů má požadovanou atraktivitu i variabilitu.
Lze tedy očekávat, že zvyšující se zájem investorů přinese do developerské bytové výstavby i potřebnou novou kvalitu.
 
 
 
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty