Kengo Kuma navrhl a postavil první designové muzeum ve Skotsku

Victoria & Albert Dundee je prvním muzeem, které o něco více proslavilo čtvrté největší město Skotska (Dundee) a pak i zemi jako takovou. Skvostné dílo japonského architekta totiž vypadá, jako kdyby někdo důkladně opracoval holou skálu, což přilákalo kupu turistů.

V roce 2010 proběhla mezinárodní architektonická soutěž, v níž se měla skupinka uchazečů předvést v tom nejlepším světle při návrhu zcela nové budovy, která bude stát u jednoho z přístavů.

I když účastníků bylo požehnaně mnoho, jeden přeci jenom vyčníval mezi ostatními. Dílo náleželo japonskému umělci Kengo Kumovi, jehož návrh byl natolik působivý, že si nájemci přáli, aby byl na puntík stejný i ve skutečnosti. A tak se tedy i stalo.

Celý projekt, který stál v přepočtu na českou měnu nějakých 29 miliard korun, byl 15. září roku 2018 poprvé otevřen a dnes už se sem hrnou návštěvníci ze všech koutů světa.

A co že zde uvidí? Ihned při vstupu se objevíte ve velké vstupní hale, která vás naprosto ohromí. Odtud se můžete přesunout do kavárny nebo obchodu se suvenýry.

Dále už jen putujete chodbami a navštěvujete místnosti s expozicemi. Každá část má svůj specifický nádech přesně podle toho, co se v ní zrovna nachází. Dá se tedy říct, že od moderního stylu se ocitnete v místnosti s čistě dřevěnými doplňky i stropem.

Celková užitková plocha činí 1100 metrů, přičemž design muzea je zaměřen tak, aby hezky splynul s okolím. Dle některých zpráv se zákazníci kolikrát nechají unést jen tímto dokonalým souladem budovy s mořem.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty