„Námi nastavená úroveň kvality nespočívá jen v kvalitním provedení stavby,“

říká absolvent Stavební fakulty ČVUT Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema, kterou spoluzaložil v roce 1994.  

 
Stavební společnost Trigema se od roku 1996 věnuje vlastním developerským projektům. Od roku 2006 se začal výrazně rozšiřovat počet společností ve skupině a úměrně tomu i spektrum jejich činností. V současné době představuje Trigema skupinu dvaceti společností, uspořádaných do holdingové struktury.
 
Jméno vaší společnosti je v poslední době v médiích velmi frekventované, a to nejenom kvůli vašim projektům, ale hlavně kvůli podrobným analýzám developerského trhu v Praze. Co vás vedlo k rozhodnutí provádět tyto analýzy a zveřejňovat je? 
Provádět vlastní průzkum trhu je základní nutnost pro každý podnikající subjekt. A to v jakémkoli oboru podnikání. Jestliže chceme být na trhu s byty úspěšní, musíme vědět, jak se vyvíjí, jaké jsou trendy, co si přejí naši zákazníci. Příprava developerského projektu trvá dva až tři roky, než ho dáte do prodeje a zahájíte stavbu. Bez základní znalosti o směřování trhu se neobejdete. Jinak se vám může stát, že postavíte byty, které nikdo nechce. Pak máte na krku neprodejné ležáky, které nejen že vám nepřinesou žádný zisk, ale naopak vám generují ztrátu. 
Ke zveřejňování statistických údajů jsme přikročili proto, že  je nikdo jiný v dostatečné podrobnosti a přesnosti nepublikoval. A my primárně cílíme na kultivaci developerského rezidenčního trhu, protože máme zájem na tom, aby se naši potenciální klienti na tomto trhu orientovali.
 
Někteří pozorovatelé jsou k údajům, které zveřejňují účastníci trhu, trochu rezervovaní, a přáli by si, aby pocházely z nezávislého zdroje… 
To chápu, ale takový zdroj tu prostě není. Musíte si uvědomit, že takový průzkum zabere spoustu času a někdo ho musí zaplatit. Pro nás je zveřejňování statistik vedlejším produktem vlastních průzkumů, které bychom prováděli tak jako tak. A pokud jde o spolehlivost našich údajů, vypovídáme zásadně o globálních hodnotách, které naši konkurenci nijak nepoškozují. Naše statistiky neslouží k přesvědčování zákazníků o tom, že jsme nejlepší, jak je tomu jinde. My věříme, že klienti jsou přemýšliví, a čísla si sami vyhodnotí ke svému prospěchu.
 
Jak hodnotíte současnou situaci na trhu s novým bydlením v Praze? Je nárůst prodejů trvalý? 
Trh bude vždy procházet výkyvy, záleží jen na tom, jak často přicházejí, jak jsou hluboké, a v které fázi vývoje se zrovna nacházíme. Momentálně se zdá, že jsme na počátku vzestupu, ale jak bude příkrý či dlouho potrvá, lze jen obtížně předpovídat. S čísly prodejů teď hodně zahýbaly nízké ceny některých developerů, nikdo ale neví, jak dlouho budou tyto ceny udržitelné a jaká je zásoba klientů, kteří si tyto specifické byty koupí.
 
Když jsme u těch cenových dostihů, hodláte se k nim přidat? 
Ne. Naším strategickým cílem je, aby jméno Trigema bylo spojováno s kvalitním bydlením za rozumné ceny. Nechceme jít pod námi nastavenou úroveň kvality, která nespočívá jen v kvalitním provedení stavby, ale i ve službách následujících, jako je záruční a pozáruční servis. Pokud developer nasadí nízké ceny, není to proto, že by byl lidumil, ale že si je dobře vědom slabin svého projektu, a pak dělá z nouze ctnost.
 
Jaké projekty máte nyní v běhu? 
Právě jsme doprodali poslední byt v komorním projektu Rezidence 3D v Modřanech, který byl dokončen na podzim roku 2012. To je mimochodem také doklad o tom, že se prodávají i projekty ve vyšší cenové hladině. A stavíme první etapu projektu 2Barevné Letňany, který je zaměřen především na mladé rodiny s dětmi, zelené bydlení a nízké provozní náklady. Máme již prodané dvě třetiny bytů a právě jsme otevřeli netradiční ukázkový byt. Dokončujeme stavbu družstevních bytů o 50 bytových jednotkách v Hostivaři. A samozřejmě nezahálíme, a chystáme si práci na další roky. V současné době finalizujeme akvizici do projektu s cca 300 bytovými jednotkami.
 
Vaše společnost ale není zaměřena jenom na rezidenční projekty... 
Ano, věnujeme se i jiným projektům, mnohdy se vydáváme na neprobádané území. Jako vedlejší produkty naší developerské činnosti bych mohl uvést hotel a kongresové centrum v Roztokách, vědeckotechnický park tamtéž, lyžařský areál na Monínci a další připravované nerezidenční projekty. A kromě developerské činnosti v rámci našeho holdingu působí stavební společnost, která se věnuje bytové i nebytové výstavbě, stavebním rekonstrukcím, zateplování a sanaci budov. Máme také společnost na správu nemovitostí včetně facility managementu a plánujeme další rozšíření portfolia našich aktivit. Momentálně tvoří skupinu Trigema dvacítka společností.
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty