Přichází oživení realitního trhu

Prodat novou nemovitost je bezesporu složitější, než tomu bylo v minulosti. Doby, kdy developeři měli vyprodáno ještě dříve, než vůbec začali stavět, už jsou zřejmě pryč. Dnes se musejí více starat o to, aby potenciálního zákazníka přesvědčili o výhodnosti investice právě do jejich projektu. Začíná se ale dařit.  

 
A právě změna podmínek na realitním trhu prospěla všem zúčastněným. Mimo jiné přispěla výraznou měrou k tomu, že nabídka na trhu nemovitostí je v posledních měsících bohatší a variabilnější, než tomu bylo před několika lety. Svůj zájem uspokojí movitější klienti, ale také ti, kteří mají hlouběji do kapsy, a přitom musí řešit svoji bytovou potřebu. 
 
PŘICHÁZÍ OŽIVENÍ TRHU 
Po nepříjemném období „šoku“ z ne právě příznivě se vyvíjející ekonomiky se zdá, že realitní trh se stabilizuje, a lidé, kteří mají volné finanční prostředky, nebo zvládnou platit úvěry, začínají opět kupovat nemovitosti. Svědčí o tom poslední údaje statistiků – jen za první čtvrtletí letošního roku se například v Praze prodalo již o 80 procent více bytů, než za stejné období loňského roku. Přes 1300 bytů získalo nové majitele. Ubývá i takzvaných „ležáků“, tedy bytů, které byly postaveny před několika měsíci či lety, a stále zůstávaly neprodané.
Oživení nepřichází samosebou. Stojí za ním něko- lik faktorů – například velmi výhodné hypotéky (podle odborníků levnější už nebudou), ale také nižší ceny nemovitostí. Ty od svého vrcholu v roce 2008 klesly v současnosti podle statistiků v průměru o devět procent. Kromě toho trh ovlivňují také aktivní přístupy developerů a dodavatelů stavebních prací. Uvědomili si, že pokud budou strnule postupovat podle principu dosáhnout co nejvyšších marží, a tím i výnosů, nemusí vždy prodat, proto hledají různé cesty k úsporám. 
Takže vznikla celá řada levnějších projektů, které lákají především mladší zájemce nebo lidi, kteří si z finančních důvodů nemohou dovolit drahé bydlení v centrálních oblastech města. Vedle toho ale trh nabízí také luxusní bydlení. Tento segment, tzv. high-endového bydlení tak, jak jej vnímají odborníci a širší veřejnost, tedy v ceně od 100 tisíc korun za metr čtvereční, patří například na pražském rezidenčním trhu dlouhodobě mezi nejstabilnější. 
Podle odborníků působí pozitivně také skutečnost, že stát konečně přestal s neustálými změnami daně z přidané hodnoty a všichni – jak developeři, tak kupující – nemusejí stále propočítávat, jak jim případná změna DPH ovlivní cenu nového bytu. Je však otázkou, jak dlouho tato stabilita vydrží, protože daňový systém a jeho výtěžnost hraje při řešení ekonomických potíží stále klíčovou roli.
 
INVESTICE DO DRUHÉHO BYDLENÍ 
Na trhu se však objevují i další zajímavý trend. Lidé, kteří mají volné finanční prostředky, se podle odborníků v souvislosti s ekonomickou krizí přestávají s jejich zhodnocováním spoléhat jen na banky, ale ukládají raději svoje peníze do nemovitostí. Úročení vkladů na běžných účtech je totiž minimální a také krach řady finančních ústavů hlavně v zahraničí střadatele vyděsil, proto se rozhodli investovat na realitním trhu.
Trend investování do tzv. druhého bydlení, který se v Česku začal objevovat v několika minulých letech, bude podle realitních kanceláří, developerů i investičních společností pokračovat i nadále. 
Nastal tedy ten správný čas investovat právě do těchto produktů? Odborníci o této otázce často diskutují – pravdou je, že hypotéky jsou na rekordně nízké úrovni a že i ceny nemovitostí jsou výhodné. Je také z čeho vybírat. Na druhé straně je ale skutečností, že developeři každý rokem přesvědčovali klienty, že levnější už to nebude, ale pak se nakonec ceny ještě snížily. Stalo se tak ale většinou hlavně proto, že developeři i stavbaři nabízeli nemovitosti v podstatě jen za nákladové ceny, a takový stav není dlouhodobě udržitelný. Proto odborníci nepředpokládají, že by letos ceny nemovitostí měly ještě klesat. Většina z nich se shoduje na tom, že pokud někdo chce řešit své bydlení, nebo lépe své finanční prostředky zhodnotit, neměl by s nákupem otálet. 
 
ROSTE PRODEJ LUXUSU 
Typickými zájemci o luxusní bydlení jsou poprvé po mnoha letech Češi, ale také třeba cizinci, kteří v Česku šéfují zahraničním firmám. Zkušenosti mnoha developerů ukazují, že výjimečné nemovitosti se i během ekonomické recese udržely na své cenové hladině a v čase se zhodnocují. Více jdou podle poznatků odborníků na odbyt luxusní byty, než domy, a to i v okolí hlavního města. Je to také proto, že většinou mohou majitelé v případě bytů více mluvit do celkové koncepce bydlení; vnitřního uspořádání místností nebo výběru použitých materiálů. 
Stoupá zájem lidí o koupi apartmánů, bytů či domků na horách nebo v blízkosti golfových hřišť. Ty totiž mohou sloužit nejen k rekreaci, ale také ke krátkodobému pronájmu. Při výhodných cenách nemovitosti a dobře vybrané lokalitě lze totiž, podle většiny ekonomů, považovat investice do těchto nemovitostí za poměrně atraktivní formu pasivního investování pro ty, kdo hledají dlouhodobé, spíše konzervativní investice, a pří- padné vylepšení bilance rodinného rozpočtu po odchodu do penze. 
 
VENKOV CHCE NOVÉ OBYVATELE 
Trend, kdy lidé hromadně utíkali za město, do nově postavených satelitních městeček, je asi také nenávratně pryč. Byty v centrech měst jsou totiž stále dostupnější, navíc v menších obcích nebývá vždy kvalitní infrastruktura a problémy jsou také s dopravní dostupností. Lidem často stačí vyrazit do přírody o víkendu a nemusí v ní bydlet. 
Na druhé straně však podle řady průzkumů stále platí, že pro mnoho lidí je samostatný rodinný dům vrcholem možností bydlení. A podle dostupných statistik stále existují lidé, jejichž zájem o bydlení mimo rušná města trvá, vychází to z jejich naturelu a životní filozofie. Právě o takové usilují starostové malých obcí, kteří hledají nové obyvatele. Díky nim totiž dostanou do obecní pokladny více peněz z rozpočtového určení daní. Nabízí proto levnější stavební parcely nebo mimořádné příspěvky na rekonstrukci starších domů a intenzivně pracují na tom, aby obce měly slušnou infrastrukturu. 
Odborníci tvrdí, že i starší nemovitosti v obcích na okraji Prahy jdou na odbyt. Mnoho z těch, kteří chtějí vyměnit bydlení v městě za venkov, totiž preferují možnost hned se nastěhovat a bydlet ve svém bez nutnosti velkých oprav a starostí, které nová výstavba bezesporu přináší. 
Realitní trh dává tedy vcelku dobré signály, Navíc v době, kdy stále ještě není ekonomika v dobrém stavu a brzdí ji recese. Odborníci věří, že až se hospodářství vzpamatuje a začne růst, bude to tento obor další impulz, který nastartuje jeho dlouhodobý, perspektivní růst.
 
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty