Čínské město Nanking zdobí moderní kulturní centrum pro mládež

Co všechno nám nabídnou krásy osmimilionového města Nanking? Moderní základy jsou obohaceny o bohatou hru světel, která vynikne zejména v nočních hodinách. K tomu navíc se myslí i na zábavu, což podpořilo vybudování kulturního centra, za jehož podpisem stojí britský ateliér.

A když se řekne britské studio, většina z nás si už jistě vybaví Zaha Hadid Architects. Právě tato společnost byla pověřena zajímavým, leč složitým úkolem, jehož hlavním cílem bylo spojit genialitu s nadčasovými prvky do jinak „nespícího“ města.

Současný vedoucí ateliéru Patrik Schumacher se této práce zmocnil nadmíru dobře. V roce 2011 dostal projekt zelenou a v roce 2014 byl realizován už do takové míry, aby se zde mohly konat speciální olympijské hry pro mládež.

O další čtyři roky později si můžeme konečně říci, že tu máme finální podobu. Celý nadčasový objekt je tvořen jednou základnou a dvěma přilehlými věžemi. Jedna měří 255 metrů a druhá dosahuje do výšky 315 metrů.

Právě tyto dva vysoké „komíny“ dříve sloužily coby jako ubytovna sportovců, ovšem později se z nich vyklubal čirý hotel. Samotnou třešničkou na dortu je plavecký bazén v tom nejvyšším patře budovy.

V základní části poté nenajdeme nic jiného než velký konferenční sál až pro 1200 diváků, posluchárnu až pro 500 posluchačů a další rozlehlé kancelářské prostory.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty