Hamburk dokončil výstavbu protipovodňové bariéry. Výsledek je skvostný

Hamburk v minulosti trápily příležitostné záplavy, které zejména v roce 1962 připravily tisíce lidí o jejich domovy. Město tak postupně situaci řešilo a za pomoci britské agentury se mu podařilo udělat zásadní zlom.

Německé město, které sídlí na březích Labe, se proti povodním bránilo dlouhé roky. Zábrany byly průběžně stavěny, avšak nové studie postupně prokázaly, že by to v případě katastrofy stačit nemuselo.

V roce 2006 tak byla vyhlášena soutěž o to, kdo se ujme výstavby nové protipovodňové ochrany, která se bude upínat po význačné části řeky Labe a zároveň bude přijatelná pro turisty.

Soutěž vyhrál známý britský ateliér Zaha Hadid Architects, jenž své plány přetavoval ve skutečnost dlouhých třináct let. Výsledek je však nadmíru skvostný.

Promenáda je 625 metrů dlouhá a 10 metrů široká, díky čemuž byste pomalu nepoznali, k jakému účelu byla vybudována.

Design je ladný a přeci stylový. Je v něm vyobrazen celkový rukopis ateliéru, jehož hlavní představitelka v roce 2016 bohužel již skonala.

Pěší oblast je vyobrazena tmavou žulou, schodiště naopak zase světlou. Nedílnou součástí promenády jsou obchody s potravinami, třípodlažní restaurace a místa pro odpočinek.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty