Jednoduché bydlení, které se skloubilo s přírodou, je k vidění nedaleko Helsinek

Zdali i vy patříte k těm, co si rádi vychutnávají pohled na kolikrát jen těžko nabídnuté panorama, tak by vás mohlo zajímat, že podle této stavby jednoho finského architekta by se mohl inspirovat celý širý svět. Cílem projektu je totiž opět skloubit lidského ducha s přírodou, přičemž mu dopřát neopakovatelný zážitek v podobě krásného horizontu.

My si pod tímto pojmem určitě představíme samotný výhled na oceán, ovšem nemusíme se zastavit jenom u něj. Na malém finském ostrůvku si můžeme vychutnávat ubytování na ekologickém principu, jež nám nabízí ojedinělý výhled na břeh moře s kouzelnou ostrovní krajinou. Ta mimo jiné dýchá svěží atmosférou na každém kroku.

Cílem domku, který navrhl Robin Falck, je ukázat každému, kdo prahne po kousku ráje, že je možné tohoto snu za doprovodu krásné přírody bez zbytečné elektroniky opět dosáhnout. Základ nám tu tvoří jen ticho a klid a potom samozřejmě i dvě dřevěné postele, velké boční stěny a jedna skříňka se stoličkou.

Abychom si ale s sebou přeci jenom něco vzali z té moderní doby, máme tu plynový vařič a topení. Televizní obrazovku nám ale už nahrazuje ono zmíněné panorama, které můžeme vidět byť jen při usínání z postele, jelikož nás tu doprovází velké přední sklo. Na střeše budovy jsou pak umístěny solární panely, díky nimž si můžeme uvnitř svítit nebo třeba i dobíjet mobilní zařízení.

Jak je vidět na přiložených fotografiích, celá prostá magie byla vměstnána do pouhé jedné místnosti, která by mladému páru, jenž by se zde rozhodl třeba bydlet, měla vystačit. To vše je potom doplněno o dvě pohodlná venkovní křesla.

Co nám ovšem odhaleno nebylo, to jest odpověď na otázku, jak by se tu lidé, jež by se v podobné krajině jednoho dne octili, mohli uživit. Nemáme totiž žádný přehled o místních surovinách, ani o tom, jaké plody nám tamní krajina nabízí. Zdali jste ale vášniví rybáři, asi byste si uměli poradit.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty