Pavilon z 35 nerezových žeber zdobí srdce města ve Vratislavi

Když je centrum města obklopenou řekou, napadne vás jistě spousta možností, jak daný prostor oživit něčím speciálním. Tutéž otázku si položil jeden polský designér, jehož futuristický nádech, který nám prezentuje reflexivní pavilon Nawa, opět o něco zpestřil toto turisty vyhledávané místo.

Ptáte se, proč reflexivní? Důvod je prostý! Lesklá plocha, jež je tvořena rovnou pětatřiceti tzv. nerezovými žebry, odráží vše, co je v jejím okolí. Může se tedy stát, že v této hře světel, stínů a zrcadel uvidíte objekty, které se nachází až sto metrů od vás.

Danou vizi přenesl ve skutečnost designér Oskar Zieta. Jedná se o muže, co proslul výrobou svého kovového nábytku, a tak vyobrazit své myšlenky na poněkud větším plátně pro něj nebyl již takový problém.

Zajímavým faktem je, že aby tento pavilon, který sahá ve svém nejvyšším bodě do sedmi metrů, mohl vzniknout, muselo být zpracováno 52 tun ze 714 různých prvků ocele. Kdybychom pak tyto plochy pospojovali do úsečky, potáhnou se do délky až dvou kilometrů!

Když se pak začalo se stavbou, k objektu bylo povoláno třiadvaceti lidí, kteří se ve Vratislavi na ostrově Daliowa sešli na 700 hodin společné práce. Její výsledek ovšem stojí za to, neboť příchozí návštěvníci mají možnost vidět moderní a nadčasové umělecké dílo reflektující široké okolí.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty