UNStudio představilo plán evropských nádraží budoucnosti

Protože jde doba neustále dopředu, je potřeba tomu přizpůsobovat i místa, na jaká jsme doposud byli zvyklí. Postupnou, avšak globální úpravou by si měla projít i většina velkých evropských nádraží.

Jak nám naznačil nizozemský ateliér, nádech novoty je již blízko. Vše je odvozeno od techologie Hyperloop Hub, což je vesměs třípodlažní objekt, jež při pohledu z výšky vypadá jako velké lidské oko.

Podzemí bude značit příjezdy do stanice, první podlaží pak bude sloužit k nástupu či výstupu cestujícím a druhé bude pro změnu využito čistě pro převoz nákladu.

Chybět nám tu nebudou ani klasické obchody nebo kavárny, s nimiž se setkáme na úrovni zemského povrchu.

Jedním z hlavních cílů projektu je kromě modernizace i začlenění k ostatním prvkům města. Jde o to, aby nástupiště nevyčnívalo od dalších staveb.

V rámci s předchozím bodem se uvažuje o výstavbě nových hotelů a obchodů blízko nádraží. Tuto vizi začalo doposud realizovat Nizozemsko a Německo, konkrétně však Amsterdam a Frankfurt.

Dle úvodních zpráv se tato změna dotkne také České republiky, a to především Prahy a Brna. První trasy, kde budou propojena významná evropská města, by měly být hotovy do roku 2020.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty