V Oslu budou návštěvníky vítat dvě nové stanice metra, které postaví ateliér Zahy Hadid

Britský architektonický ateliér bude zase jednou ve svém živlu, když se představí v Oslu, kde postaví dvě stanice při vedené zcela nové trasy metra. 

Metro je samo o sobě v dnešní době běžný cestovatelský prostředek, avšak spojíme-li ho s dobrým kouzlem, jenž nám propůjčuje lidská kreativita, která se opět jednou vyřádí na okolním vzhledu, pak se i my budeme mít na co při cestování těšit.

V norském hlavním městě se ateliér od Zahy Hadid pokusí vypracovat hlavně dvě stanice, k nimž je propojeno celé okolí. Tedy jak nástupiště, tak hala nebo samotné vstupy.

Uvnitř stanice potom nemáme očekávat jenom velkou nástupní „síň“, jak jsme normálně zvyklí, ale i kanceláře či obchody s občerstvením.

Všechny cestující by pak měl nejvíce upoutat barevný strop. Doposud se hovoří o osvětlení, jež bude odpovídat současné denní době. Bude-li tedy den, halu prosvítí jasné bílé světlo, v noci máme naopak očekávat více tlumené odstíny.

Na stanici metra s názvem Fornebu Senter má nadále navazovat městský park. Ten bude sloužit hlavně k odpočinku.

Samotnou pozoruhodnost na závěr tvoří přeměna blízkého okolí, které se pokusí jít s dobou a dočká se další moderní přestavby. Město slibuje kromě renovace až šest tisíc nových bytových jednotek.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty