Velká veřejná knihovna dostala tvar lodi. Najdeme ji v hlavním městě Finska

Během čtení lidé často odplouvají vždy do své vlastní říše fantazie a není lepší způsob, jak se tam nechat vnést, než na parádní lodi. Téže myšlenkou se řídila skupinka finských architektů, která v Helsinkách stvořila unikátní veřejnou knihovnu.

Přímo v srdci města vyrostla kouzelná budova, jejíž vzhled nám připomíná ostatní budovy v severském stylu. Nová stavba, jejíž užitečná plocha čítá 17 250 čtverečních metrů, byla vybudována na náměstí, které se nachází jen kousek od moře.

Návštěvníci si kromě unikátního vzhledu, jehož si lze povšimnout už z dálky a stále pochopíme, o jaký objekt se jedná, užijí také skvostný interiér, v němž se převážně mísí přírodní materiály se sklem a posléze i moderní technologií.

Co nás může, půjdeme-li dovnitř, na první pohled upoutat, je zajímavá vstupní hala, jíž tvoří velký převis, a následně organický strop. Velice působivé je i pojetí různých místností, které jsou ozdobeny podle různých čtenářských žánrů.

Zavítáme-li sem s malými dětmi, můžeme je nechat v dětském koutku, zatímco my sami se půjdeme na malinký okamžik oddávat kouzelnému čtení. To si můžeme vychutnat jak v místnostech tomu určených (studovnách), tak i na pohodlných sedačkách rozprostřených různě po celé knihovně.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty