Melbourne v Austrálii se může pochlubit jedním z vědeckých zázraků architektury

Toužíme-li spatřit něco neobvyklého, co není součástí evropského kontinentu a zároveň patří k jednomu z největších zázraků světa, pak musíme zamířit do Austrálie, kde na nás ve městě Melbourne čeká jeden z největších architektonických skvostů. 

Zdali nám už ve školách říkali, že věda může být do jisté míry i zábava a my si to prozatím neuměli jen pořádně představit, pak jsme měli vidět pár šikovných lidí v akci, kteří si z toho hru udělali. Vzor, jímž se může pochlubit institut La Trobe pro molekulární vědu, je čirým zhmotněním vědy i zábavy. 

Budeme-li se držet toho, co nám říkají dostupná fakta, celý komplex dostal zelenou ke stavbě v roce 2009, přičemž počáteční kapitál činil 100 milionu amerických dolarů. Postupem času, jak se areál těšil stále větší přízni, byly jednotlivé části přistavovány, k čemuž byli najati i francouzští architekti, kteří dílo dokončili do podoby, jaká je nám známa dnes.

Ve výsledku tu máme srdce fakulty, jež má jednak tvar šestiúhelníku, a jednak obsahuje až šest podlaží. Výuka je zde rozdělena do tří oddělení: biochemie a genetika, chemie a fyzika a farmacie a aplikované vědy. Vzhledem k tomu, že je univerzita La Trobe už oficiální součástí celého objektu, jsou studentům k dispozici i další odvětví. 

Co je však zajímavé, tak v prvních patrech budovy mají studenti volný přístup do laboratoří (až 160 míst), kde mohou vyvíjet své znalosti. Podobně jako laboratoře jsou jim k dispozici i učebny a posléze i knihovny. 

Kdyby vás přeci jen nezaujal vzhled budovy, jímž si kolikrát nedovolí opovrhovat ani světově známí kritici umění, mohlo by vás zaujmout aspoň to, že tento institut je brán v oblasti biotechnologií za jeden nejúspěšnějších vůbec a zdejší studenti tu přichází k zajímavým objevům téměř každý den.

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty