Projekt Spark od Snøhetty přichází s úspornou vizí nového využítí datových center

S další vidinou toho, jak úsporně a efektivně šetřit energií, přichází norská společnost Snøhetta, jejímž cílem je mimo jiné i opětovné přivedení lidského doteku do současného digitálního a umělou intlegiencí řídícího života. 

Norské architektonické studio nám představilo svou vizi datového centra budoucnosti a Kjetil Trædal Thorsen (jakožto jeden ze zakládajících členů společnosti) nám i představil důvod, proč se k onomu kroku Snøhetta rozhodla. 

„Teplo generované datovými centry představuje obrovský a především doposud nevyužitý potenciál z hlediska zachytávání energie, který jsme se rozhodli dále prozkoumat. Účinným a udržitelným využíváním přebytečné energie můžeme využít nové technologie, abychom velkoryse podporovali zdraví člověka i dobrý obraz životního prostředí."

Stejně tak, jako nemůžeme zastavit pokrok dnešní doby, tak i datová náročnost jde neustále kupředu, s čím se také zvyšují nároky na nová datová centra, v nichž jsou uloženy informace předních společností a jejich odběratelů. Současný provoz ovšem způsobuje výrobu přibližně dvou procent emisí skleníkových plynů na celé planetě, což se pokusí změnit projekt The Spark. 

Spark nejen nastaví nový standard pro udržitelná datová centra, ale navíc položí základy nové vize inteligentního města, jenž posílí lidského ducha v dnešním modernizovaném a digitalním světě.

A co by takový areál měl vše zahrnovat? Veškerá technika by byla nalezena uvnitř, a to převážně v podzemí, přičemž k chlazení by se měla použít běžná voda, která by se následně dala využít u lidí v přilehlém městě například k topení.

Futuristický a nevšední nádech přináší bazén s vyhřívanou střechou na střeše a všestranným hřištěm kousek od budovy. V přízemí stavby se nadále mluví o přítomnosti tělocvičny. Výjimku nebudou tvořit ani stravovací prostory. 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty