Ekonomika roste. Jak dlouho vydrží levné hypotéky?

Oživení české ekonomky je po hubených letech jistě dobrou zprávou. A i výhled do dalších let je optimistický! Co to ale znamená pro hypotéky? Analytici HYPOASISTENT předpokládají růst úrokových sazeb. Kdy k tomu dojde? 

 
Podle srpnového odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezonní a kalendářní vlivy ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,7 % – ekonomika roste. Aktuální prognóza ČNB navíc předpokládá, že roční přírůstky HDP kolem 3 % můžeme očekávat i v příštích třech letech. Zatímco ekonomika se vydala vzhůru, úrokové sazby hypoték zdolávají nové rekordy a drží se na historických minimech. Průměrná úroková sazba se v létě dostala na 2,65 %, nejnižší sazby začínají ještě hluboko pod tímto průměrem. Analytici HYPOASISTENT předpovídají výraznější růst sazeb nejdříve rok po oživení ekonomiky, nízké sazby by tak mohly ještě do příštího léta vydržet. Tím nicméně nevylučují mírné výkyvy i směrem vzhůru.
 
KONKURENCE MEZI HYPOTEČNÍMI BANKAMI ROSTE 
I přesto, že jsou úrokové sazby ještě nižší než v loňském roce (nejnižší průměrná sazba byla loni 2,95 %), objem poskytnutých hypoték byl v prvním pololetí letošního roku o něco menší, než o rok dříve – dosáhl necelých 71 mld. Kč. 
Tento rozdíl pravděpodobně plyne z menšího objemu refinancovaných úvěrů – banky se snaží udržet stávající klienty stůj co stůj, a pokud se klient o úrokovou sazbu zajímá, jsou mu připraveny nabídnout slevu, aby svoji hypotéku nerefinancoval ke konkurenci. Analytici HYPOASISTENT předpokládají, že se v budoucnu tento trend ještě prohloubí a klienti budou refinancovat spíše kvůli jiným parametrům hypotéky (například kvůli možnosti mimořádných splátek apod.), než čistě kvůli úrokové sazbě. Pro zvídavého klienta totiž bude při změnách fixace výhodná sazba samozřejmostí.
 
HYPOTÉKY NA INVESTICE V NEMOVITOSTECH 
Zatímco tak pozorujeme méně refinancovaných hypoték, objevují se klienti, kteří si berou hypotéku na nemovitost kupovanou jako investici. Výhodné úrokové sazby ve spojení s dostatečnými výnosy z pronájmů (zejména u menších bytů v lokalitách s dobrou dopravní dostupností) jsou často motivací ke koupi nového bytu za účelem jeho dlouhodobého i krátkodobého pronájmu.
 
VELKOU, NEBO MENŠÍ BANKU? 
Jaké banky jsou letos nejoblíbenější? Jaké vedou v objemu poskytnutých hypoték? 80 % trhu již tradičně ovládá trojice největších bank – Hypoteční banka (spolu s ČSOB), Česká spořitelna a Komerční banka. Další příčky obsadila Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Ostatní banky zaujímají méně než 10 % hypotečního trhu. Menší banky, které nově přicházejí na hypoteční trh, se snaží přilákat klienty zejména na výhodné refinancování již existujících úvěrů. Zpracování takových hypoték totiž pro banky bývá podstatně jednodušší a kritériem pro poskytnutí je hlavně dobrá dosavadní platební morálka klienta. Být dobrým a odpovědným klientem se zkrátka vyplatí a hypoteční klienti si to dobře uvědomují. I díky tomu patří hypoteční úvěry k nejlépe spláceným úvěrovým produktům.
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty