Sazby hypoték se stále drží mimořádně nízko

Hypotéky loni lámaly rekordy. Objem poskytnutých hypoték dosáhl nového rekordu 150 miliard korun. Poprvé tak byly překonány i objemy z předkrizových let. 

 
Nejvýznamnější příčinou bylo oživení realitního trhu, nízké úrokové sazby a přibližně třicetiprocentní objem připadl na refinancování hypoték. O přesném podílu refinancování doposud odborníci spekulují, od léta letošního roku by banky měly vykazovat přesný podíl ve svých statistikách. Nízké úrokové sazby hypoték byly motorem k oživení i realitního trhu. Průměrné úrokové sazby kolem tří procent udělaly hypotéky opět dostupné i pro žadatele, kteří by dříve na hypotéku nedosáhli, nebo kterým by hypotéky příliš zatížily rodinný rozpočet. Dnes je možné pořídit milionovou hypotéku za splátky kolem 4 tisíc měsíčně. To přispívá i k atraktivitě investic do nemovitostí kupovaných na pronájem. Dobrou zprávou pro všechny, kteří uvažují o pořízení nového bydlení je, že prognózy vývoje úrokových sazeb napovídají, že nízké sazby by se měly udržet ještě po většinu letošního roku.
 
NOVINKY NA HYPOTEČNÍM TRHU 
Novinky na trhu hypoték se soustřeďují v poslední době zejména na to, co je pro klienty opravdu nejdůležitější – na celkové náklady spojené s hypotečním financováním. Banky často již neúčtují poplatky za vedení úvěrových účtů (resp. za správu hypotéky).
Přicházejí rovněž s výhodnými nabídkami ohledně fixací úrokové sazby na delší období či stanovením stropu pro maximální možný růst plovoucích úrokových sazeb navázaných na PRIBOR, což je výše pražské mezibankovní nabídky. Jedná se o úrokovou sazbu, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Je tedy třeba klíčová právě pro stanovení výše úroků u hypotečních úvěrů. 
 
KDO URČÍ HODNOTU NEMOVITOSTI PRO HYPOTÉKU? 
Pro získání hypotéky je potřeba zjistit, jaký typ odhadu daná banka akceptuje. Každá banka má svůj seznam odhadců, jejichž odhady uznává. Některé banky si odhad zadávají samostatně až poté, co klient o hypotéku požádá, jiné umožňují i rychlejší stanovení odhadní hodnoty nemovitosti díky použití cenové mapy. Pro účely hypotéky je tedy vždy potřeba vybírat z odhadců akceptovaných vybranou bankou, ale zároveň je třeba zvolit odhadce z daného regionu, kde se oceňovaná nemovitost nachází. Například odhadce, který oceňuje nemovitosti na severní Moravě, nemůže oceňovat nemovitost v Aši. Cena bankovních odhadů se může pohybovat kolem 3–5 tisíc korun, u externího znalce může být cena o něco vyšší. Někdy mohou ale být i zdarma. Záleží také, jestli chceme ocenit byt či rodinný dům a jestli je už hotový, nebo jestli se stanovuje cena budoucí. Zpracování odhadu obvykle bývá maximálně do dvou týdnů. Odhadci se při své práci musí držet předem stanovených postupů a metod práce. Pokud by se odhady znalce staly z pohledu banky neobjektivní, banka by s odhadcem ukončila spolupráci. Ke kontrole odhadů bývají v bance supervizoři, kteří mají pravomoc odhadní hodnotu po odhadci přezkoumávat.
 
HYPOTEČNÍ KALKULAČKY ZDARMA V TELEFONU A TABLETU 
Hypoteční kalkulačka, úrokové sazby, porovnání hypoték i ověření bonity. To vše nabízí i aplikace Hypoasistent ke stažení zdarma pro chytré telefony nebo tablety. Ať již uvažujete o koupi nového bydlení nebo pokud vás čeká konec fixace či otázka refinancování hypotéky, jistě oceníte aktuální úrokové sazby hypoték. Sledovat můžete také vývoj mezibankovní sazby PRIBOR, která ovlivňuje hypotéku s pohyblivou sazbou. 
 

Speciály

Kutil Tim

Aktuality

Developerské projekty